Nowy Uśmiech Magdy

...czyli moja przygoda z aparatem ortodontycznym

Wpisy

 • sobota, 28 marca 2015
  • Wpis bez tytułu

   Nie pisałam praktycznie wcale od ponad roku. 

   Nie miałam weny ani czasu, natomiast dla zainteresowanych informuję, że po 2 latach i 1 miesiacu zdjęłam w końcu aparat, wczoraj. 

   Pełen cennik jak to u mnie wyglądało przedstawię na dole. To była kosztowna przeprawa, jednak warta, bo z efektu jestem zadowolona. Wrzucę kilka zdjęć obecnych i to co zrobiłam wczoraj zaraz po wyjściu z gabinetu :) 

    

    

    

   A tu na szybnko zdjecie obecnego stanu :) Zmeczona, ale happy ! Teraz tylko wybielić zeby i doprowadzić je do porządu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lenka171
   Czas publikacji:
   sobota, 28 marca 2015 11:36
 • wtorek, 09 lipca 2013
  • Koniec ze szparką :-)

   Jestem coraz bardziej zadowolona z efektów, jest to troche bolesna przyjemność ale ... Jak juz mozna zauwazyc nie mam diastemy, czyli głownej szparki miedzy jedynkami. Efekt jest o tyle zadziwiający, że został uzyskany tak szybko - teraz trwa utrwalenie a po calym leczeniu będe musial sie poddac zabiegowi chirurgicznemu podcięcia więzidełka... Na szczescie to dopiero za półtora roku... W tej chwili skupiamy się na zrobieniu miejsca cofniętej dwójki, a więc została założona na moje zęby spręzyna, trzymająca jedynę i trójkę. Na nastepnej wizycie zakładamy zamek na dwójkę i będziemy obserwowac jak prostuje się i idzie do przodu ta nieszczęsna dwójka. W wolnej chwili zrobię zdjęcia z maksymalnego bliska. Na dziś wrzucam dokumentacje, którą wykorzystałam na swoją stronę Megalomanii, jako nowy make-up :)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lenka171
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 lipca 2013 11:45
 • piątek, 05 lipca 2013
 • piątek, 31 maja 2013
 • poniedziałek, 25 marca 2013
 • sobota, 09 marca 2013
 • piątek, 01 marca 2013
  • Znane aparatki / Znani aparaciarze

   Gwiazdy dbają o swój wygląd, nie od dziś o tym wiemy. Mają środki, pieniądze, czas aby o to zadbać, my - normalni ludzie żyjemy w biegu i nie zawsze mamy czas dla siebie, ale warto o sobie pamietac! Dla nas kobiet jest to szczególnie ważne aby podobać się i mieć piękny uśmiech, dlatego często decyzja o aparacie była zwyczajnie odkładana. Błąd! Jak sie okazuje, aparaty są modne, w dzisiejszej dobie technologi mniej widoczne i noszenie go tylko dobrze świadczy o nas !

   Nie wstydźmy się pokazywać swoich zębów ktore są zdobione aparatem. Znani i mniej znani też je noszą :-)

   Monika Brodka - jej ząbki faktycznie byly porozjeżdzane, dziś wygląda pięknie. Monika Mrozowska miala lekka wadę podobnie jak Hanna Smotkunowicz-Lis czy Popielewicz, chciały tylko ulepszyć swoj zgryz. Edyta Pazura chciała być piekniejsza dla swojego męża a Jacyków, slynny projektant.. hmm, chyba nie muszę mówić dlaczego zdecydowal sie na aparat korygujący.:-)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lenka171
   Czas publikacji:
   piątek, 01 marca 2013 20:54
  • Najczęstsze pytania.

   1.Czy zakładanie aparatu boli?
   Samo zakładanie aparatu nie boli. Jest praco- i czasochłonne, więc wymaga od pacjenta trochę cierpliwości. Natomiast po założeniu aparatu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu w postaci zwiększonej tkliwości zębów. Nadwrażliwość ta mija po 5-10 dniach.


   2. Czy noszenie aparatu stałego boli?
   Noszenie aparatu stałego nie boli natomiast po wizycie aktywacyjnej może się pojawić podobna wrażliwość zębów jak po montażu. Trwa ona jednak krócej, bo 2-3 dni i jest zjawiskiem normalnym, świadczy o postępującej korekcie ustawienia zębów. Oczywiście, jeśli ból nie występuje to wcale nie znaczy, że taka korekta nie zachodzi, jest po prostu dla danego pacjenta bezbolesna. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy kontaktować się z lekarzem prowadzącym.


   3. Jak długo trwa założenie aparatu?
   Założenie aparatu ortodontycznego stałego zwykle zajmuje 45 minut.   4. Jak długo trwa wizyta kontrolna?
   Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na czas trwania wizyty kontrolnej. Bardzo dużo zależy od samego pacjenta - jak dba o aparat i higienę zębów - oraz od etapu leczenia. Ogólnie można powiedzieć, że wizyta kontrolna trwa od 15 do 30 minut.


   5. Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
   O zęby trzeba dbać zawsze, a w trakcie leczenia aparatem stałym - szczególnie. Należy więcej czasu poświęcić na higienę, tak by wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu oczyścić starannie. Służą do tego specjalne akcesoria do dbania o aparat i zęby: szczoteczki, wycierki, pasty, płyny do płukania ust. Wszystkie te zabiegi wymagają trochę dodatkowej pracy i zręczności manualnej. Jeśli dbałość o higienę nie będzie dostateczna na zębach pojawią się nieusuwalne białe plamy, które mogą się przekształcić w ubytki próchnicowe.


   6. Jak dbać o aparat ortodontyczny?
   Należy szczególnie uważać, aby nie uszkodzić jego poszczególnych elementów, do czego np. może przyczynić się spożywanie niewskazanych produktów żywnościowych i niedostateczna dbałość o higienę zębów. Należy też zachować ostrożność podczas uprawiania sportów - w tym wypadku pomocne mogą być specjalne ochraniacze.


   7. Czego nie można jeść podczas noszenia aparatu?
   Zaliczamy tu wszelkie produkty twarde, np. orzechy, czekolada, cukierki, owoce pestkowe, jabłka, marchewki (te ostatnie można jeść rozdrobnione) oraz ciągnące i oklejające zęby (np. guma do żucia, toffi, batony).


   8. Czy mając aparat stały można używać elektrycznej szczoteczki do zębów?
   Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania szczoteczki elektrycznej podczas terapii ortodontycznej.


   9. Czy można założyć aparat ortodontyczny, jeśli ma się martwe zęby?
   Martwy ząb nie jest przeciwwskazaniem do założenia aparatu. Musi być on jednak prawidłowo wyleczony.


   10. Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?
   Noszenie aparatu jest główną częścią procesu leczenia ortodontycznego. Efekt leczenia ortodontycznego, czyli wyleczenie wady zgryzu umożliwia zachowanie w zdrowiu zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych a także dobrego samopoczucia przez wiele lat. Pomaga też w niwelowaniu niektórych wad wymowy oraz służy poprawie estetyki. Leczenie aparatem stałym świadczy o naszej dbałości o zdrowie i wygląd.


   11. Czy u osoby dorosłej warto jeszcze zakładać aparat ortodontyczny?
   Nie ma ściśle określonej granicy wieku, do której warto prowadzić leczenie ortodontycznie. Należy pamiętać, że służy ono nie tylko poprawieniu estetyki, ale przede wszystkim zachowaniu w zdrowiu zębów i przyzębia. W przypadku braków zębowych często leczenie ortodontyczne przygotowuje do leczenia protetycznego lub implantoprotetycznego. Jeśli praca lub tryb życia pacjenta wymaga szczególnej prezencji można wtedy założyć aparat z zamkami kosmetycznymi lub lingwalnymi, czyli od strony języka.


   12. Czy po założeniu aparatu zmienią mi się rysy twarzy?
   Wielkość zamków jest niewielka i nie ma wpływu na zmianę rysów twarzy.


   13. Co to znaczy, kiedy aparat powoduje krwawienie?
   Krwawienie zwykle związane jest z nieprawidłową higieną, która powoduje stan zapalny dziąseł, a w konsekwencji ich krwawienie. Może się również zdarzyć, że pewne elementy aparatu mogą przyczynić się do otarć śluzówki (tzw. odleżyn), które również mogą powodować niewielkie krwawienia. Zwykle lekarz instruuje pacjenta jak radzić sobie w takich sytuacjach, np. poprzez zastosowanie specjalnego zabezpieczającego wosku oraz smarowanie ranki odpowiednią maścią leczniczą.


   14. Czy aparat przeszkadza w całowaniu?

   Hm... Podobno nie, ale na pewno dostarcza niespotykanych, dodatkowych doznań...


   15. Czy noszenie aparatu ma wpływ na ciążę?
   Obecność aparatu nie ma wpływu na ciążę, ale dobrze poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego.


   16. Czy po zdjęciu aparatu pozostają na zębach ślady po zamkach?
   Po zdjęciu aparatu nie zostaną żadne ślady pod warunkiem, że pacjent należycie dba o higienę.


   17. Co jeść przez pierwsze dni po założeniu aparatu?

   Zalecana jest dieta miękka, aby dodatkowo nie obciążać zębów, na które działa aparat ortodontyczny.


   18. Czy mycie zębów po posiłku zapobiega przebarwieniem aparatu?
   Tak. Jeśli nie możemy się powstrzymać przed zjedzeniem potrawy zawierającej czynnik barwiący to należy niezwłocznie po posiłku starannie umyć zęby i aparat. Pozwoli to zachować go dłużej w dobrej kondycji.


   19. Jak szybko widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego?
   Pierwsze efekty widać zwykle dość szybko, już na pierwszej kontroli wnikliwy obserwator je dostrzeże, a w pierwszych trzech miesiącach są wyraźne. Trzeba jednak podkreślić, że "przesuwanie" się zębów to złożony proces, który wymaga czasu i jest indywidualny u każdego pacjenta.


   20.Czy do czyszczenia zębów można stosować irygator, jeśli mam założony aparat stały?
   Można, stosowanie irygatorów to jeden ze skuteczniejszych sposobów na poprawę higieny jamy ustnej.


   21. Czy można samemu naprawiać aparat?
   Absolutnie nie powinno się samemu reperować aparatu. Samodzielna, nieprawidłowa próba naprawienia aparatu może powodować jego wadliwe działanie a co się z tym wiąże, może szkodzić zębom zamiast je leczyć. Jeżeli odkleił się pojedynczy zamek lub pierścień nie należy wpadać w panikę gdyż jest to normalna sprawa podczas leczenia. Jeżeli nie wywołuje to znacznego dyskomfortu można poczekać aż do kolejnej wizyty kontrolnej. Jeżeli jednak odkleiło się więcej zamków lub też pacjent odczuwa dyskomfort należy umówić się na pierwszy wolny termin z lekarzem.


   22. Czy mieszkając na Wyspach Brytyjskich mogę się leczyć ortodontycznie w Państwa gabinecie ?
   Oczywiście, mamy wielu pacjentów, którzy dojeżdżają do nas raz na 6 ? 8 tygodni na wizyty kontrolne. Odległość nie jest szczególnym problemem. Staramy się planować kolejne wizyty z dużym wyprzedzeniem, co umożliwia pacjentowi rezerwacje biletu w niższej cenie.


   23. Co wpływa na przebarwienie ligatur?
   Na przebarwienie ligatur (w niektórych aparatach ortodontycznych również innych ich elementów) wpływają te produkty spożywcze, które zawierają silne barwniki. Mogą to być:

   • owoce lub warzywa: czerwone buraki, czerwona papryka, wiśnie, czarne porzeczki, jagody, aronia
   • napoje:  kawa (nawet z mlekiem), herbata (wszystkie gatunki, nie wyłączając zielonej), cola, soki z owoców wymienionych powyżej, czerwone wino
   • sosy zawierające barwiące składniki:  z dodatkiem curry (lub kurkumy), sojowy, chili, tabasco, lub inne zawierające wymienione powyżej barwiące warzywa lub owoce
   • barwione słodycze:
   • żelki, cukierki, lody i lizaki (zwłaszcza te barwiące język)
   • papierosy

   Zamki i łuk najczęściej nie ulegają przebarwieniem, może się jednak pojawić na nich nalot spowodowany wymienionymi powyżej czynnikami.


   24. Do czego służy wosk?
   Wosk służy do zabezpieczania elementów aparatu, po to, aby nie powodowały podrażnienia śluzówki jamy ustnej. Nie stosuje się go zawsze, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeśli po założeniu aparatu czujesz, że pewne jego elementy ocierają śluzówkę (najczęściej są to okolice pierścieni lub zamki na zębach ustawionych bardzo nieprawidłowo) należy użyć wosku, naklejając go na te elementy aparatu, które powodują te podrażnienia. Jeśli wosk się zetrze (zmyje, zje) nakładamy go ponownie. Wytwarza on warstwę, która oddziela drażniące miejsce od błony śluzowej dając jej tym samym szansę na wygojenie się.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lenka171
   Czas publikacji:
   piątek, 01 marca 2013 19:06
  • Tydzień PO.

   Witajcie!

   Za mną już tydzień noszenia aparatu. Znajomi twierdzą że ''rozjechała mi się szczęka'' ale uważam, że przesadzają, że aparat daje taki efekt. Od dwóch dni borykam sie z problemem popękanych ust w kacikach tzw. zajady. Troche mnie męczą, szczypią, smaruje te kąciki wazeliną, kremami, balsami. Wszystkim, czym się da! Mam nadzieje, że szybko minie, jak nie pójde do apteki u kupię jakieś maści albo tabletki. Słyszalam że witamina B2 pomaga w takich przypadkach.

   Dla potwierdzenia swoich przekonań, że jeszcze nic sie nie dzieje z moimi zębami zrobilam zdjęcia porównawcze ''TYDZIEŃ PO'' :)

    

    

   Pierwsze zdjęcie całej szczęki od środka najlepiej pokazuje moje defekty, na pewno potem będzie widoczna różnica, kolosalna :)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   lenka171
   Czas publikacji:
   piątek, 01 marca 2013 18:21